"Enter"a basıp içeriğe geçin

Beyaz Eşya Teknisyeni Kimdir?

Beyaz eşya teknisyeni kimdir sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Beyaz eşya teknisyeni, beyaz eşyalara dair her türlü sorunu analiz eden ve bu sorunların düzeltilmesi konusunda faaliyet gösteren kişilere verilen addır. Herhangi bir firmada çalışabilen bu kişiler, aynı zamanda serbest olarak da faaliyet gösterebilmektedir. Bu kişiler, belli alanlardan mezun olduktan sonra iş hayatına atılmakta faaliyete başlamaktadır.

beyaz eşya teknisyeni kimdir

Beyaz eşya teknisyenliği yapan kişiler, okudukları bölümde hangi cihazlara ne şekilde müdahale edilmesi gerektiği ya da hangi cihazlarda arıza tespitinin nasıl yapılması gerektiğine dair tüm detayları öğrenmektedir. Bunun için de ilgili meslek yüksek okullarının bitirilmesi gerekmektedir. Beyaz eşya servis teknisyeni olarak faaliyet gösteren kişiler beyaz eşyaların iç aksamlarını, çalışma prensiplerini ve donanımlarını tam olarak bilecek kapasiteye sahip olan personellerdir. Kalite kontrol uzmanlığı da yapabilecekleri gibi fabrikaların ya da diğer özel şirketlerin farklı alanlarında da faaliyet gösterebilmektedir.

Araştırma geliştirme mühendisleri ile birlikte çalışan bu kişilerin mesleğin adı aslında beyaz eşya teknisyeni değil, ev aletleri teknikerliğidir. Vakum cihazı, tornavida, alet edevat, avometre, gaz şarj aparatı, oksijen kaynağı ve hayfa ise meslekleri gereği kullandıkları malzemeler arasında yer almaktadır. Çok daha kapsamlı olan elektronik ürünlere özgü cihazlar ise birlikte çalıştıkları mühendisler tarafından kullanılmaktadır. Bu kişiler daha çok arıza tespiti yaparken aynı zamanda cihazların bakım ve onarım işlemleri ile de ilgilenmektedir. Faaliyet alanları ise tamamen evlerde çalışan elektronik cihazlardır. Bunun dışında bulunan eşyalar ise beyaz eşya teknisyenlerinin tecrübesi dışında yer almaktadır.

Atölye, fabrika ya da serbest alanlarda çalışabilen bu kişiler, kendilerine bir dükkan açarak servis görevi de üstlenebilmektedir. Pek çok kişi sabit bir maaş ile şirketlerde çalışmak yerine biraz tecrübe edindikten sonra kendi alanlarına yönelmekte ve daha çok kazanç sağlayabilmektedir. Beyaz eşya servis teknisyeni olarak bilinen bu kişilerin faaliyet alanları başarılarına göre de değişebilmektedir. Çalıştıkları yerde terfi almaları durumunda çok daha farklı pozisyonlara da geçiş sağlayabilmeleri mümkün olabilmektedir. Ayrıca faaliyet gösterdikleri firmalarda arıza tespitleri ve bakım onarım işlemlerinin tamamı sadece kendi bilgileri dahilinde yapılmakta ve onarım işlemleri için ise mühendislerden yeri geldiğinde destek alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonİŞ BAŞVURUSU İÇİN ARAYIN